Знайсці
1
Gorliwy Litwin /адказаць/
26.03.2024
Ну і ці магчымая такая шчырая сялянская утопія, якую хоча сярэдні бела рус? Ён можа чакаць яе яшчэ тысячу гадоў. Але калі добра адлупцаваць ды выцесніць самых незадаволеных, ён без вялікіх прэтэнзій прыме і фашысцкую мадэль. А вечарам на кухне пад чарку будзе ціха сумаваць па сваёй утопіі. Летуценная мітапаэтычная душа! Трошкі бліжэй да сонца, трошкі далей ад месяца...
3
Гісторык з нармальным дыплёмам, а ня з клайпэдзкім/адказаць/
26.03.2024
Gorliwy Litwin , а як жа так сталася, што ісьцінныя арыйцы паўночнага захаду таксама сталі тымі самымі гаротнымі сялянамі, якіх і выціснуць можна, і прымусіць? З Вашэцевых канапавых дасьледаваньняў добра ведаем, што жыхары паўночнага захаду сялянамі не былі, а толькі і рабілі што масава чыталі Сыракомлю, Ходзьку і Міцкевіча (не бяда, што гэта не пацьвярджаецца адпаведнымі дасьледаваньнямі кніжнага рынку накшталт Эпштэйна або Коўкель, але Алесь Белы, мусіць, мае нейкія сэнсацыйныя крыніцы, які проста гадамі ўсё ніяк ня хоча нам паказаць). У чым жа ж сакрэт?
10
запускайце газ у камеру, дзівіцеся вынікам/адказаць/
26.03.2024
Апытанні ў канцлагеры робіць або вертухай, або вар`ят.
3
Хто сацыёляга заказвае, той яго і танцуе/адказаць/
26.03.2024
запускайце газ у камеру, дзівіцеся вынікам, я б яшчэ дадаў, што спадарам Астапеню, Коршунаву энд ко варта перадаць: вы свае «апытаньні» (праведзеныя невядома якімі мэтадамі і на невядома як адабранай выбарцы) праводзьце можа ня так сынхронна з чарговымі ініцыятывамі па абмежаваньні правоў беларусаў за мяжой накшталт у Літве. А то занадта палеўна выходзіць.
37
Сматрашчы/адказаць/
26.03.2024
Короче мову на хлеб не намажешь и в стакане она не булькает, такой себе привет Пазьняку и прочим националистам.
0
Нацдэм/адказаць/
26.03.2024
Сматрашчы, мазаць гэта твая прафесія
1
Ёсік/адказаць/
26.03.2024
Сматрашчы, без нацыяналістаў не можа існаваць ніводзін народ. Чамусьці расейскі нацыяналізм вас не пужае, але толькі пачуеце беларускую мову, рука цягнецца за смартфонам, каб запісаць, а потым скінуць у губазік шэраговага беларускага нацыяналіста.
0
Рэчаіснасьць/адказаць/
26.03.2024
Сматрашчы, так гэта прывет у першую чаргу самім сабе. Тое што Пазьняк казаў 30 гадоў таму, менавіта так усё і адбылося.
0
Юрий/адказаць/
27.03.2024
Сматрашчы, То есть среднестатистический белОрус продаст родину за намазку на хлеб и пару бульков в стакан?
3
Владимир/адказаць/
27.03.2024
Юрий, да продам ! Только б жить нормально ) иметь право выбора и знать что конституция - это основной документ, что он не поменяется в угоду чьих-то сезонных обострений ….
2
Кастусь/адказаць/
26.03.2024
кароч, глубинный беларус за все хорошее против всего плохого, за хорошие отношения со всеми, а самое главное, чтоб ради всего этого не надо было вставать с дивана
0
Мроя/адказаць/
26.03.2024
Кастусь, дакладна!
5
не беларус/адказаць/
26.03.2024
Пустазелле а не народ
52
Заноза/адказаць/
26.03.2024
Сразу скажу - я против луки, чтобы обозначить свою позицию и нивелировать неверные интерпретации по поводу моих политических взглядов! Замечу, что исследование похожее на правду. А с чего вы - БЧБэшники решили, что все Беларуси и те, кто уехал из нее горят вашими идеями и аж из штанов выпрыгивают, топят за беларуский язык? Ничего против не имею беларуского языка, но на данном историческом этапе - это не устремления большинства беларусов, скорее его очень маленькой части общества - 4-х историков, 3-театралов и 2-х реконструкторов - кому эта тема национальной самоидентификации с учётом дальнего исторического прошлого очень важна. Кто из Минска, вспомните сколько вас собиралось на площади Бангалор и в других местах города, когда разрешалось на различные ваши мероприятия. С тех пор в лучшую сторону вряд-ли что-то изменилось, а стало гораздо хуже с учётом катка репрессий и массовой пропаганды за последние года. Вы абсолютно не знаете своих людей, а поэтому делаете неверные шаги, которые не приведут вас к победе. Кто-то вас повел не той дорогой с этим БЧБ. Очень надеюсь на ваши дизлайки - это тоже повышает видимость комментария 😃
3
рэаліст/адказаць/
26.03.2024
беларусамі з'яўляюцца толькі тыя грамадзяне Беларусі, якія карыстаюцца беларускай мовай і для якіх беларуская нацыянальная культура перадусім. рускамоўныя грамадзяне Беларусі амаль нічым не адрозніваюцца ад расіян і, з пункту гледжання РФ, з'яўляюцца 'соотечественнікамі', якіх РФ клянецца абараняць і за сваімі межамі. чым больш у Беларусі такіх манкуртаў і саўкоў, як вы, тым у большай яна небяспецы.
2
Алег/адказаць/
26.03.2024
Заноза, дизлайкнул. Исключительно для повышения видимости комментария.
1
Нацдэм/адказаць/
26.03.2024
Заноза, не трэба выдаваць сябе за ўсіх, твая пазіцыя - гэта яе адсутнасць, бо паўстае пытанне не пра тое, што ты супраць, а пра тое, ЗА што ты. Бачу, што топіш за рускі мір
9
Губозакатка/адказаць/
27.03.2024
рэаліст, рэаліст, рэаліст, для того, чтобы реализовать ваши мечты необходимо:
1. Сменить действующий режим, желательно мирно
2. Провести честные демократические выборы
3. Вынести на референдум вопрос о государственных языках
4. Провести честный демократический референдум и получить на нем большинство голосов, что беларуский язык является единственным государственным языком Беларуси
Даже, если это и произойдет, далеко не факт что беларусы побегут изучать беларуский язык и сдавать по нему экзамен. Что будете делать с отказниками, например, с пенсионерами, которые всю жизнь прожили в Беларуси и разговаривали исключительно на русском и они не хотят на старости лет учить еще какой-то язык? А пенсионеров в Беларуси ну очень много, согласно статистике. Понизите их в правах, лешите пенсии, построите гетто в Чернобыльской зоне и отправите их туда на изолированное проживание за то, что они не хотят разговаривать на беларуском языке?
А может вы расскажите нам как в цивилизованной Швейцарии, где 4-е государтственных языка удается людям счастливо жить с высоким достатком и не иметь конфликтов?
А немецкий язык - это Гитлер? А русский язык - это Путин? Вот когда это все произойдет и правда будет на вашей стороне, возвращайтесь, продолжим нашу беседу. А пока рекомендую вам купить губозакатку и научиться ей пользоваться.
26.03.2024
70% не видят смысла в мове, не понимают зачем она надо и не допустят, чтобы она была 1 гос. языком
87% не хотят идти за цивилизованным миром (особенно нравятся те, что хотя одновременнов ес и рф - это должно стать мед. диагнозом и основанием для признания недееспособным)

при таких процентах я верю в заявленные 83% на выборах
по сути боролись застабилы и рускомирцы, свидетели секты мудрого путина

белорусам в рб места нет, это 10-15%, фактически фрики
3
Фэйспалм/адказаць/
26.03.2024
Слышныя высновы на конт таго, што большасці беларусаў не даспадобы, як тыран Лукашэнка, так і нацыянальнаарыентаваная апазіцыя. Менавіта таму, фаварытам на выбарах 2020 году быў Бабарыка.
1
Гэта праўда/адказаць/
26.03.2024
Фэйспалм, вось таму губернскія і будуць вечна існаваць пад разнастайнымі рамзанамі х**лашэнкамі. Бо калі ў грамадстве 80-85 рускамірных, ці ў стане яно пабудаваць годнае жыццё? Пытанне, вядома ж, рытарычнае. 
26.03.2024
Фэйспалм, беларусы хочуць новага "бацьку". Проста крыху разумнейшага....  
Розовые пони....  хатаскрайники, болото....    
Просто у большинства нет НИКАКИХ духовных ценностей. Есть только "чарка и шкварка" 
1
Ян Норман/адказаць/
26.03.2024
Фэйспалм, Большасьці беларусаў да спадобы "харошая жысць как в Москве" і не да спадобы неабходнасць асэнсавацць тое,што каб будаваць у Беларусі такую "харошую жысць" трэба перш за ўсё стаць беларусамі.Таму яшчэ доуга будуць галасаваць за незразумей каго і ў выніку-не мець аніякай "харошай жысьці".
0
Рэчаіснасьць/адказаць/
26.03.2024
Фэйспалм, так а хто ж спрачацца. Хацелі замяніць аднаго гаўляйтэра на іншага. Але халопам паволі дубінкамі растлумачылі што гаўляйтэраў не выбіраюць.
2
Чаму ж/адказаць/
27.03.2024
efe, "духоўныя цэннасці" у тутэйшых ёсць, проста яны моцна адрозніваюцца ад цывілізаваных. 

Так найгалаўнейшай іхняй цэннасцю ёсць русскій мір. Увесь той культ вілікакультуркі з вілікапабедай. 

І пляваць, што яны цягнуць на дно. Гэта жывыя народы ў такіх выпадках адрыналі імпершчыну і здабывалі сабе самастойнасць ды лепшае жыццё. А "народ дамбаса" на гэта няздольны. 

Паглядзіце на каўбасных эмігрантаў, ці нават невероятных. Не разам, паадзінку ўцякаюць з русского міра, але сваё таксічнае гаўно цягнуць з сабой, нібы прусакі з пасткі. Баюся, большасць з іх "вылячыцца" ад русского міра толькі разам са смерцю. 
0
Эюя/адказаць/
26.03.2024
У краіне забаранілі ўсё нацыянальнае, нават ТБМ, мова з’яўляецца маркерам для затрымання, а ў апытаннях ”Чатман” разважанні, нібы беларусы могуць нешта сапраўды выбіраць.
1
Нейкі сюр/адказаць/
26.03.2024
"Давер да Лукашэнкі вырас", але пры гэтым "жосткую руку" жадае бачыць у сваёй краіне толькі 5% беларусаў. Ці Астапеня тое і мае на ўвазе, што падтрымка Лукашэнкі вырасла з 3% да 5%? Далібог, да даследванняў цяперашніх беларускіх сацыолагаў можна ставіцца выключна як да камічэскіх куплетаў.
12
Алег/адказаць/
26.03.2024
Хочу высказать свое мнение. Я считаю оппозиции необходимо в своей повестке ориентироваться на социологические опросы и следовать желаниям народа. Что бы у этого народа было желание следовать за оппозицией и бороться с диктатурой. А после демократизации можно продвигать свою повестку,убеждать или занять свою электоральную нишу. Кабинет Тихановской оторван от народа. Народ не будет реагировать на ее призывы. Так же была оторвана старая оппозиция от народа.
27.03.2024
Алег, Следовать желаниям народа гэта называецца папулізм, і прыводзіць ён да лукашызму.
7
Ігар/адказаць/
26.03.2024
Абсалютна згодны са спадаром Астапеней. Таму праекты Тіханоўскі і Бабарыка і былі паспяховыя у народзе. Таму што яны не спекуліравалі на самасвядомасці, нацыянальнасці і культуры і акцэнціравалісь на эканамічных праблемах. Таксама размаўлялі па руску. Найбольш родным для большасці беларусаў языке.Былі так называемымі рускімі са знакам якасці. Чаго дарэчы і не зразумеў Пазняк і абвінавачваў гэтых людзей у здрадзе расейскай дзяржаве. Ён не зразумеў, што яго агрэсіўная нацыянальная рыторыка і мова не паспяхова сярод шырокіх мас народанасельніцтва ці па іншаму "тутэйшых".
2
понятно/адказаць/
26.03.2024
 С такими подходами и взглядами не миновать окопов русского мира, в захватнических войнах России, на стороне России. Как и не миновать тотальной нищеты, деградации, упадка.
5
диазгноз /адказаць/
26.03.2024
Каждый народ имеет того правителя, которого он достоин. 30 лет диктатуры возникли не на пустом месте, диктатор продукт белорусского общества и его запросов. Если этот режим исчезнет, то выберут нового лукашенку, а если будет парламентская республика, то большинство получат пророссийские силы с левым уклоном. Ну а 30% не могущих ответить, это реально диагноз хуторского менталитета.
0
Алег/адказаць/
26.03.2024
Суть в том что при демократии общественное мнение легко меняется под действием геополитики. Посмотрите на Армению. А когда в стране диктатура. Государство монополизировало СМИ. Заблокировало сайты. А социальными сетями пользуется 30% интернет пользователей и то им грозит ответственность за подписку на независимые медиа. То общественное мнение цементируется. Сначала надо отвечать на запрос людей,а уже в условиях демократии стараться менять это общественное мнение .
1
Джек Блэк/адказаць/
26.03.2024
Желающие жить по принципу "и рыбку съесть и на рог сесть" чаще всего получают только рог в известное место.Рыбку едят другие-смелые,умные,активные,способные за эту рыбку бороться.
26.03.2024
По сути сейчас Беларусь регион Российской Федерации. Как материально зависимый, так, что особо страшно, и почти безвозвратно ДУХОВНО......   Регион БОЛЕЕ зависимый чем Чечня (там БОЛЬШИНСТВО говорит на чеченском и понимают что они ЧЕЧЕНЦЫ а не русские)... 
В РБ БОЛЬШИНСТВО - пенсионеры. Мужчин из переферии массово на заработках   - Россия, Пошьша, Литва (дальнобои, рыба, золото мурманск, стройка)....  Хотят чарки и шкварки. Верят что нет войны.  НИКАКИЕ духовные ценности НЕ интересуют. Обсуждают стоимость еды в Светофорах и Еврооптах и сплетни на работе. Радуются что стало меньше белмовы в школе. (а зачэм она)....   Машины в регионах у многих стоят дороже чем их квартиры ( :) :))))))  Не повезло в общем с ними прызиденту.....  
В общем вся страна  - ДЕРЕВНЯ которая когда то была райцентром, а теперь загнивает и вымирает. Завод закрыли, фабрику снесли.....
3
Беларус /адказаць/
26.03.2024
Не давяраю вынікам сацапытання гэтага таварыша.
0
Жора/адказаць/
27.03.2024
Беларус , у Астапені даўно не сац-, а інтэрнэт-апытанні, у беларускіх умовах людзі выказвацца шчыра і вольна не будуць, нават па інтэрнэце. Надта шмат прыкладаў дэанону перад вачыма і на слыху. Таму й веры вынікам ніякай.
3
блазан/адказаць/
26.03.2024
Каго і як апытвалі? Няма даверу такім апытанкам
7
Ганьба/адказаць/
26.03.2024
За што змагаліся людзі? За што пакутуюць у турмах? Беларусам трэба шукаць новай радзімы ў замежжы, а не марнаваць жыццё і сілы на быдла і палітычных інфантылаў-імпатэнтаў. Хай застаюцца са сваім убогім бульбафюрэрам.
1
Valadzimir/адказаць/
27.03.2024
Ганьба, а "людзі" вабшчэта ні за што асабліва і не змагаліся. Большасьць зь іх толькі прадэманстравала свае наіўныя "невероятные"  "хацелкі", якія сфармаваліся ў іх за час перыяду "многовекторности":  "перемен" невядома якіх, але "демократических";  "свободных" выбараў, як на "цивилизованном Западе"; і вабшчэ "свабоды" і БЧБ. А меньшасьць выконвала указаньні замежных куратараў. І ўсё яны разам і тады, і зараз нічога не разумеюць ні ў гісторыі гэтага краю, ні ў тым, што апошнім часам адбываецца тут і ў сьвеце - і таму яны былі і ёсьць "страшно далеки" і ад народа, і ад рэальнасьці. І як вынік - у 2020-м зь іхнай прафанска-"невероятной" "рэвалюцыяй" адбылося тое, што адбылося... Ну а зараз ім застаецца - што, канешне, вельмі сумна, - рабіць тое, што Вы параілі - "шукаць новай радзімы ў замежжы"...
1
Ноўнэйм /адказаць/
27.03.2024
У Беларусі немагчымы ў прынцыпе аніякія больш-менш аб'ектыўныя апытанні. Адкуль Астапеня бярэ ўсе гэтыя лічбы? Хіба з пальца высмоктвае.
27.03.2024
З дасьледваньня ў дасьледваньне Астапеня падцьвярджае адныя і тыя лічбы, якія з года ў год паказваюць адно і тое - тут звычайная багна. Тут няма Беларусі, няма нацыі, і яе нават ніхто не прагне. Тут як было 100 гадоў назад - абы толькі не чапалі мяне, і каб хоць нешта паесьці - так і застаецца. І гэта праўда. Ну нічога не патрэбна тутэйшаму насельніцтву, адно каб не чапалі замоцна. А Расея, ці Польша, ці які там чорт - пофігу
1
Напарстачнік/адказаць/
27.03.2024
Чым падобныя напарстачнік і сацыёлаг? -- Абодва валодаюць методыкай, якая дазваляе карміцца непрадказальнымі высновамі.
0
раз два и три/адказаць/
27.03.2024
Для меня Новая Беларуст хоть какая, Главное- чтобы были Честные, Прозрачные и Свободные Выборы ( в случае ошибки на следующих Выборах белорусский Народ поправит) и  МАКСИМАЛЬНАЯ ( на сколько это возможно для безопасности государства и личности) ПРОЗРАЧНОСТЬ РАБОТЫ ВСЕХ ВЕТВЕЙ ВЛАСТИ И ГОСУДАРСТВЕННЫХ ОРГАНОВ. И насколько это возможно свобода предпринимательства. Тогда и деньги на социальные программы будут всегда и Народ доволен и жульё красть будет меньше..... Вы видели когда-нибудь, чтобы ВОР открыто воровал на базаре, например.
0
Цікавая карціна/адказаць/
27.03.2024
Цікавая карціна говорите? Что касается языка, то сиюминутной характеристикой этой "цікавай карціны" может служить следующее: у русскоязычного ТГ "Зеркало" - 184620 подписчиков, у белорусскоязычного ТГ "Наша ніва" - 28952, соотношение 6:1. Вот такая ситуация. Неудивительно, ведь было 30 лет лукашенковского постепенного вытеснения мовы, а теперь начались точечные операции после ковровой бомбардировки 2020-го.
2
Питон/адказаць/
27.03.2024
все верно с опросами. я такую картину и предполагал.
в 20-м БЧБ символикой просто отпугнули многих, хотя об этом уже тогда говорилось в открытую - флагами можно потом помахать, после победы. но куда там - все кто против БЧБ - враги и прихвостни лукашистов! (знакомо, да?).. мне вот лично фиолетово на какую-либо символику вообще.. в итоге национально-ориентированные проблему не решили, только усугубили возможно на десятки лет теперь..
0
Бггг/адказаць/
29.03.2024
Питон, оёй, рабы са знакам качыства атпугніулісь нацыянальным сцягам ад хараводаў 20-га года! Журбінка. 
Каб пакінуць каментар, калі ласка, актывуйце JavaScript у наладах свайго браўзера