Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
27.10.2023 / 15:5627RusŁacBieł

Łukašenka namiaknuŭ, što hatovy havaryć z palakami

Alaksandr Łukašenka siońnia padčas naviedvańnia Minskaha rajona zrabiŭ niekalki zajaŭ, u tym liku i prakamientavaŭ vyniki parłamienckich vybaraŭ u Polščy.

Alaksandr Łukašenka ŭ Minskim rajonie 27 kastryčnika

Alaksandr Łukašenka ŭ svaich vykazvańniach trymaŭsia ahulnaj kanvy ŭstanovak rasijskaj prapahandy. Ale ŭ častcy, pryśviečanaj adnosinam z susiedziami i Zachadam, u jaho zajavach čytałasia hatoŭnaść adnavić razmovy.

«Małajcy palaki. Voś ja hetaha varyjantu nie čakaŭ. Jany prosta nie stali ŭ hetuju hulniu z hetymi apisanymi «pisaŭcami» hulać (kiroŭnaja partyja «Zakon i spraviadlivaść» (PiS), jakaja straciła bolšaść u parłamiencie. — NN), — kazaŭ Łukašenka. — Nu palaki, ja voś chvalu narod Polščy. Małajcy! Jany ŭcierli im nos. I apazicyju da ŭłady faktyčna pryviali. Užo Polšča budzie nie taja. Niachaj heta nie našy ludzi tam [va ŭładzie], nie nastrojenyja z nami razmaŭlać, ale heta inšyja ludzi (tut i dalej cytaty pavodle BiełTA. — NN)», — skazaŭ Łukašenka.

U toj ža čas Alaksandr Łukašenka praciahvaje prapahandysckuju hulniu vakoł nielehalnych mihrantaŭ, jakija iduć u Jeŭropu praź Biełaruś.

«Nie Łukašenka hetych mihrantaŭ tudy ciahnuŭ, a jany, bo jany na hetym zarablajuć».

Ën taksama praciahvaŭ krytykavać ułady Litvy i Łatvii.

«Litoŭcy, łatyšy — narmalnyja ludzi. Nie pašancavała z kiraŭnikami, što tut kazać. Ale heta ich prablema. Ja dumaju, što litoŭcy, łatyšy najbližejšym časam na vybarach i hetuju prablemu vyrašać».

Pry hetym jon padkreśliŭ, što biełarusy nie chočuć vajavać.

«Paciskajem ruki i budziem paciskać tym, chto choča žyć z nami ŭ miry. My vajavać nie chočam. Vy viedajecie, my možam adkazać. U nas jość čym adkazać jak nikoli», — skazaŭ Łukašenka.

«Ale my nie chočam vajavać. Bo hety adkaz doraha nam abydziecca. Treba razumieć: u vypadku sutyknieńnia ludzi zahinuć i z taho, i z druhoha boku. Tamu my vajavać nie chočam, my chočam žyć mirna», — zaklučyŭ Alaksandr Łukašenka.

Na vybarach u Polščy, što prajšli 15 kastryčnika, kiroŭnaja kansiervatyŭna-nacyjanalistyčnaja partyja «Zakon i spraviadlivaść» (PiS), jakaja była va ŭładzie z 2015 hoda, zaniała pieršaje miesca, ale bolšaść hałasoŭ sabrali apazicyjnaja kaalicyja ŭ składzie libieralna-kansiervatyŭnaj «Hramadzianskaj kaalicyi», centrystaŭ «Treciaha šlachu» i «Lavicy». Jak čakajecca, jany i sfarmujuć urad, heta adbudziecca da kanca hoda.

Adnosiny prarasijskaj Administracyi Alaksandra Łukašenki z Polščaj, Litvoj i Łatvijaj, jak i Ukrainaj, vielmi kiepskija. Jany sapsavalisia paśla 2020 hoda, kali Minsk raspačaŭ antyzachodniuju i antyjeŭrapiejskuju kampaniju, kab pieraklučyć uvahu hramadstva paśla sfalsifikavanych vybaraŭ. Jany pahoršali jašče bolš paśla prymusovaj pasadki łajniera «Rajanejr» u mai 2021 hoda. Paśla była sproba hnać nielehalnych mihrantaŭ na miažu, što Polšča i Litva rascanili jak hibrydnuju ataku. Akramia taho, byli razhromlenyja arhanizacyi nacyjanalnych mienšaściaŭ i aryštavanyja polskija aktyvisty. U Biełarusi taksama narastali represii, jakija išli ŭ pary z ašalełaj antyzachodniaj, antypolskaj i antyŭkrainskaj prapahandaj. Paśla ž taho, jak z terytoryi Biełarusi i pry padtrymcy Minska Rasija napała na Ukrainu, jany ŭvohule źvialisia da minimumu.

Čytajcie taksama:

Ci vykarystaje Łukašenka źmienu ŭłady ŭ Polščy, kab pierazahruzić adnosiny z Varšavaj? Pabačym pa adnym prostym kroku

U Polščy padličyli 100% biuleteniaŭ. Apazicyja pieramahła, ale Duda prapanuje ŭznačalić urad Kačyńskamu

Apazicyja pieramahaje na vybarach u Polščy — ekzit-poł 

Nashaniva.com

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj
ananimna i kanfidencyjna?

Клас
4
Панылы сорам
12
Ха-ха
35
Ого
2
Сумна
1
Абуральна
17
1
MadMax/adkazać/
27.10.2023
Boleje toho śvieržienije łukašienko siejčas vyhodno zapadu. Potomu čto około 60% biełorusov za niejtralitiet. I tolko 30% za intiehraciju s rf. Eto označajet čto luboj diemokratičieskij izbrannyj rukovoditiel budiet otdalatsia ot kriemla.
0
žeŭžyk/adkazać/
28.10.2023
MadMax, adkul takija źviestki? Apytańnie Chatham House (piatnaccataja chvala) davała nastupnyja ličby: za hieapalityčny sajuz z EU - 14%, za hieapalityčny sajuz z Rasiejaj - 38%, za hieapalityčny sajuz z EU i Rasiejaj adnačasova - 25%, nijakich sajuzaŭ ni s kim - 23%. Ale ž udakładnieńnie, mienavita jakim ludzi bačać "sajuz z Rasiejaj", pakazvaje, što tolki 4% za ŭvachod u skład RF. Astatnija - za svabodny handal i adzinuju ekanamičnuju prastoru.

To bok, za siabroŭskija stasunki z Rasiejaj bolš za pałovu i zachodni kirunak usio ž taki mienš papularny. Ale za anieksiju Biełarusi amal nikoha niama.
0
Jelena Sierhiejevna/adkazać/
28.10.2023
MadMax, pochodi na kursy jazyka. Biezhramotno pišieš. Školnik? Myśli tožie školnyje.
Pakazać usie kamientary
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
Kab skarystacca kalendarom, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera