Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
24.08.2023 / 14:1115RusŁacBieł

«Usia heta vajna nam nach** nie patrebna». Cmierć Pryhožyna adbiłasia na nastrojach biełaruskich i rasijskich prapahandystaŭ

Prapahandysty i błohiery-šavinisty ź dźviuch krain byli šakavanyja navinoj ab śmierci Jaŭhiena Pryhožyna. Adny praciahvali jaho ŭschvalać, druhija bajaźliva pramaŭčali, a niekatoryja nakinulisia na Łukašenku i Pucina.

Biełaruskija prapahandysty Andrej Mukavozčyk i Maryja Piatraška. Archiŭny skrynšot ź videa

Učarašniaja navina ab śmierci kiraŭnika PVK «Vahnier» Jaŭhiena Pryhožyna ad źbićcia jaho samalota ŭ niebie nad Rasijaj vyklikała burnuju reakcyju Z-kanałaŭ. 

Mnohija, niahledziačy na ​​niadaŭni miaciež vahnieraŭcaŭ, prynialisia apłakvać i apiavać Pryhožyna, a taksama aktyŭna šukać vinavatych u jaho śmierci ŭ šerahach «čužych» i navat «svaich». Znajšlisia i tyja, chto adkryta zaklikaŭ maŭčać i nijak nie kamientavać taho, što adbyłosia.

Rasijskaja prapahanda

Rasijskija sistemnyja prapahandysty starajucca zhładzić, zamaŭčać incydent.

«Kalehi, ja śviadoma maŭču i vam heta ž raju. Maŭčańnie ciapier — daražejšaje za zołata», — napisaŭ učora televiadoŭca Uładzimir Sałaŭjoŭ.

Ale znajšlisia i tyja, chto pačaŭ luta napadać i na Łukašenku, uspaminajučy toje, jak jon ułasna davaŭ «harantyi biaśpieki» Pryhožynu.

U toj ža čas źviartaje ŭvahu toj fakt, što radykalnyja šavinisty i tyja prapahandysty, jakija finansavalisia PVK «Vahnier», nie chavajuć svajho šoku i azłableńnia.

Łukašenkaŭskaja prapahanda

U toj ža čas prapahandysty Łukašenki taksama nie chavali svajoj simpatyi i pavahi da Pryhožyna, choć toj adkryta vystupaŭ suprać Uładzimira Pucina. 

Častka z łukašenkaŭcaŭ prosta nie moža pavieryć, što Pryhožyna voś tak mohuć źniščyć.

Krychu paźniej Alaksandr Špakoŭski pačaŭ apraŭdvać Łukašenku i dadzienyja im «harantyi biaśpieki» Pryhožynu, bo hetyja harantyi nie raspaŭsiudžvalisia na terytoryju pa-za Biełaruśsiu, a sam režym nie adsočvaje i nie adkazvaje za pieramiaščeńnie i dziejańni kiraŭnika «Vahniera», kali jon nie znachodzicca ŭ Biełarusi.

Ale, mahčyma, samaj krasamoŭnaj była pieršaja reakcyja Špakoŭskaha.

«Bieražycie našu biełaruskuju dziaržavu. Heta hałoŭnaja kaštoŭnaść. Ničoha daražejšaha ŭ nas niama», — napisaŭ Špakoŭski.

Nahadajem, što raniej my pisali, jak prapahandysckija kanały reahavali na sam bunt Jaŭhiena Pryhožyna, jaki adbyvaŭsia jašče ŭ červieni.

Čytajcie taksama:

Raniej Pryhožyn užo «pamiraŭ» u avijakatastrofie. Tłumačym

«Śmierć Pryhožyna robić samoha Łukašenku ŭ niejkaj stupieni «novym Pryhožynym»

«Pucin nie daruje». Analityki pra incydent z Pryhožynym i budučyniu vahnieraŭcaŭ u Biełarusi

Łahier vahnieraŭcaŭ pad Asipovičami demantujuć

Mark Rychter

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj
ananimna i kanfidencyjna?

Клас
Панылы сорам
Ха-ха
Ого
Сумна
Абуральна
5
Nie vsio tak odnoznačno/adkazać/
24.08.2023
Možiet rano radovaťsia. Možiet on tolko časy svoi v samolotie otpravił, čtoby ich našli ciełymi i nieshorievšimi. Tieła obhorieli do nieuznavajemosti, a časy Prihožina ostaliś uznavajemy i byli opoznany. Da i otkuda tieła? Iz śpiskov rosaviacii? A nu da, srazu vierim. Sprositie, dla čieho etot śpiektakl? Vozmožno, kak sposob otojti ot dieł v Rośsii i projti mieždu strujkami kriemlovskoho hnieva. ČVK niet, afrikanskije kontrakty otžali i otžimajut rośsijskije hosy, putinu prosto nieobchodimo ustroiť pokazatielnoje "utro strieleckoj kaźni" eto vopros vriemieni. Samolot zadierživałsia pieried vyletom "v śviazi s vniezapnymi riemontnymi rabotami", vot Prihožin i očkanuł, pieriedumał letieť, tolko časy otpravił. Možiet, dažie był v kursie płanirujemoj katastrofy. My nie znajem, no vidim vozmožnyje vyhody falšivoj śmierti. Žiena jeho kak sidieła v Indii, tak i sidit tam, na opoznanije tieła i pochorony nie toropitsia. Koročie hovoria, kromie priedvaritielnoho śpiska ot rosaviacii i "opoznannych časov" nikakich dokazatielstv.
1
Vierojatnyj/adkazać/
24.08.2023
šans jesť, šaniec źjavicca kali tutejšyja maskvahałovyja nikčemy pierastanuć źviartać uvahu na kreml, a pačnuć dbać pra svajo. Try hady prajšło, možna było b užo i navučycca hetamu.
0
Harantija/adkazać/
25.08.2023
[Red. vydalena]
Pakazać usie kamientary
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
Kab skarystacca kalendarom, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera